Lotnisko Haugesund.

Międzynarodowy port lotniczy Haugesund położony jest na terenie gminy Karmøy (w regionie Rogaland), na południowy – zachód od miasta Haugesund w południowo-zachodniej Norwegii. Właścicielem lotniska jest spółka Avinor.

Lotnisko zostało otwarte w roku 1975. Przez prawie trzy dekady operowali z niego pojedynczy, zmieniający się przewoźnicy, linie: Nordsjøfly (od 1975 r.), Norving (od 1981 r.) i Braathens SAFE (od 1984). Linie te specjalizowały się przede wszystkim w obsłudze połączeń krajowych. Z powodu kłopotów finansowych ówczesny właściciel bazy w Haugesund, linia Norving, stopniowo zaczął ją zamykać, aż do zaprzestania operacji lotniczych w roku 1988.

Obecnie lotnisko Haugesund zawdzięcza swoją egzystencję tanim liniom lotniczym i liniom czarterowym, które chętnie wykorzystują ten port ze względu na dogodne położenie, a także niskie opłaty lotniskowe.

Lotnisko Haugesund posiada jeden pas startowy (pas został wydłużony w roku 2003 z 1600 m. do obecnej długości na żądanie irlandzkiego Ryanaira, wprowadzającego się wówczas na Haugesund) o długości 2,1 km. Jego długość sprawia, że Haugesund może przyjmować maszyny średniego typu, jak np.: Airbusy A 320 czy Boeingi 737. Z usług lotniska korzysta rocznie niecałe 700 tys. pasażerów co, pod tym względem, stawia port w Haugesund na jedenastym miejscu wśród wszystkich lotnisk Norwegii.

Do lotniska prowadzi bezpośrednio droga E134. Dla kierowców, na północ i wschód od terminala, przygotowano krótko i długoterminowe parkingi. Na miejscu można skorzystać z taksówek lub wypożyczyć samochód (obecna jest tam firma Sixt). Do miasta dojeżdżają lotniskowe autobusy. Ich kursy skorelowane są z rozkładem taniej linii lotniczej Ryanair.

Jedynym przewoźnikiem, który obsługuje z lotniska Haugesund bezpośrednie tanie loty do Polski jest niskokosztowa linia lotnicza: Wizz Air latająca na trasie:

– Gdańsk – Haugesund – Gdansk

Lotnisko Haugesund obsługuje następujące regularne kierunki:

– Dania (Kopenhaga),

– Hiszpania (Alicante, Malaga),

– Norwegia (Oslo – Gardermoen, Bergen, Kristiansand – Kjevik),

– Polska (Gdańsk),

– Wielka Brytania (Londyn – Stansted),

– Włochy (Piza),

– Wyspy Owcze (Sorvagur – zawieszone).

 

Źródło : http://www.flypartner.pl/